Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Zamość

Wydziały

Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego
powrót

Szczegóły jednostki

Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego
Adres
Rynek Wielki 13
22-400 Zamość
powiat m. Zamość
Telefon
84 677 24 25 - dowody osobiste; 84 677 24 28, 84 677 24 27 - ewidencja ludności, 84 677 24 24- sekretariat Wydziału
E-mail

Informacje dodatkowe

Godziny pracy Biura Dowodów Osobistych:

poniedziałek     7.30-14.00

wtorek               8.00-16.30 

środa                7.30-14.00

czwartek           9.00-15.30

piątek               7.30-14.00

Pracą Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego kieruje Dyrektor p. Renata Niemiec - Bubiłek

Do zadań Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego należy:

  1. Prowadzenie spraw z zakresu ewidencji ludności, w tym udostępnianie danych osobowych z Rejestru Pesel i Rejestru Mieszkańców oraz prowadzenie stałego rejestru wyborców.
  2. Prowadzenie spraw w zakresie wydawania dokumentów stwierdzających tożsamość.
  3. Nadzorowanie procedur zgłoszenia i przebiegu zgromadzeń.
  4. Wykonywanie zadań określonych w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
  5. Współdziałanie z Powiatowym Urzędem Pracy w zakresie zatrudniania i przeciwdziałania bezrobociu.
  6. Wykonywanie zadań z zakresu sprawowania nadzoru nad działalnością stowarzyszeń.
  7. Koordynacja współpracy UM z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
  8. Realizacja zadań z zakresu nieodpłatanej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej.
  9. Realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
  10. Prowadzenie spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem rejestracji i kwalifikacji wojskowej osób podlegających.
  11. Współdziałanie z Komendantem Miejskim Policji w zakresie ładu i porządku na terenie miasta.
  12. Współdziałanie z Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego.
  13. Zapewnienie ochrony informacji niejawnych oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie
  14. Realizacja zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
  15. Obsługa administracyjna Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  16. Wydawanie zezwoleń na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych oraz kontrola i nadzór nad przestrzeganiem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
  17. Współpraca z instytucjami, służbami, organizacjami pozarządowymi, samorządem zawodowym w zakresie promocji i ochrony zdrowia oraz profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
  18. Prowadzenie spraw związanych z udzieleniem dotacji z zakresu promocji i ochrony zdrowia, profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz  podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz nadzór nad realizacją zadań.
  19. Sporządzanie należnych sprawozdań, analiz i informacji w zakresie ochrony i promocji zdrowia, spraw społecznych oraz profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień
  20. Wydawanie Kart Dużej Rodziny.
  21. Realizacja programu Karta Zamościanina.
  22. Obsługa administracyjno-biurowa Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Zamościu.
  23. Wykonywanie zadań określonych w ustawie o rzeczach znalezionych.

MIEJSKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO - tel. 84 677 24 29, e-mail: obywatelski@zamosc.pl

 

Sprawy prowadzone przez Wydział

Stanowisko ds. koordynacji współpracy z organizacjami pozarządowymi i wykonywania zadań z zakresu sprawowania nadzoru nad działalnością stowarzyszeń Rynek Wielki 13, pokój nr 204 /I piętro/ tel. 84 530 04 96, 84 677 23 34 email: obywatelski@zamosc.pl, katarzynapilczuk@zamosc.pl

Podstawa prawna : ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach ( t.j. Dz. U. z 2020 r.,poz. 2261), ustawa z dnia 24 lipca 2015 r.  prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1389 z późn. zm.), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 maja 2016 r. w sprawie prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych, jej wzoru oraz szczegółowej treści wpisów (Dz.U. z 2016 poz. 644), ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach ( t.j. Dz. U. z 2023 r. poz.  166),ustawa z dnia 20 sierpnia 1997r. o Krajowym Rejestrze Sądowym ( t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 685),ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. ( t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571 z późn. zm.), ustawa  o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 945)

Realizuje zadania w zakresie

  1. Prowadzenia spraw dotyczących nadzoru nad stowarzyszeniami.
  2. Prowadzenie i aktualizacja ewidencji fundacji wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego mających swoją siedzibę i działających na terenie miasta Zamość.
  3. Przygotowywania w oparciu o procedurę ustaloną w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie rocznego programu współpracy  z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
  4. Koordynacji i przygotowania projektu sprawozdania z realizacji rocznego Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
  5. Ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi, służenie im pomocą i doradztwem w zakresie realizowanych na rzecz mieszkańców Zamościa zadań, przekazywanie organizacjom pozarządowym informacji o istotnym dla nich zakresie.
  6. Zapewnienia obsługi administracyjno-biurowej Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Zamościu.
  7. Opracowywania projektów uchwał i harmonogramów realizacji uchwał w zakresie budżetu obywatelskiego oraz inicjatywy lokalnej.
  8. Koordynacji prowadzenia procedur konsultacji projektów aktów prawa miejscowego z zakresu kompetencji wydziału z organizacjami pozarządowymi.
  9. Aktualizacji bazy organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie Miasta Zamość.
  10. Wykonanie zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej.
  11. Ogłaszania i prowadzenia konkursów ofert m.in. na dofinansowanie tzw. wkładu własnego oraz procedury z pominięciem otwartego konkursu ofert w zakresie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  12. Bieżącego monitorowania i kontroli realizacji zadań, w tym planowanie i prowadzenie kontroli realizacji zawartych umów.

Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość jest odpowiedzialny za obsługę administracyjno-biurową Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Zamościu.  Jest organem konsultacyjnym i opiniodawczym w sprawach związanych z działalnością organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Do zadań MRDPP należy w szczególności: opiniowanie projektów strategii rozwoju; opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych; wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych; wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych.

W skład rady na kadencję 2023 - 2025 wchodzą:

  • przedstawiciele organizacji pozarządowych: Banach Tomasz, Bożek Paweł, Skiba Monika, Waszak Katarzyna, Witkowska Wioletta, Wójtowicz Lucjan.
  • przedstawiciele Rady Miasta Zamość: Klaudia Bratkowska, Katarzyna Szargało-Szkałuba, Agata Rzeźnik.
  • przedstawiciele Prezydenta Miasta Zamość: Marta Pfeifer, Niemiec- Bubiłek Renata, Żołyńska Małgorzata.

Zgłoszenie stowarzyszenia zwykłego

Podstawa prawna : art. 40 – 42 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2261). Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 maja 2016 r. w sprawie prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych, jej wzoru oraz szczegółowych treści wpisów.

  1. WYMAGANE DOKUMENTY: Przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie zwykłe albo zarząd składają na piśmie organowi nadzorującemu wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych, dołączając:
    1) regulamin działalności określający: nazwę stowarzyszenia zwykłego, cel lub cele, teren i środki działania, siedzibę, przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo zarząd, zasady dokonywania zmian regulaminu działalności, sposób nabycia i utraty członkostwa, sposób rozwiązania stowarzyszenia zwykłego.
    Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać zarząd, określa w regulaminie działalności: tryb jego wyboru oraz uzupełniania składu, kompetencje, warunki ważności jego uchwał oraz sposób reprezentowania stowarzyszenia zwykłego, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych.
    Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać organ kontroli wewnętrznej, określa w regulaminie działalności: tryb jego wyboru, uzupełniania składu, kompetencje.
    2) listę założycieli stowarzyszenia zwykłego, zawierającą ich imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli (stowarzyszenie zwykłe zakładają co najmniej 3 osoby),
    3) imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo członków zarządu,
    4) imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL członków organu kontroli wewnętrznej, o ile regulamin działalności przewiduje ten organ,
    5) adres siedziby stowarzyszenia zwykłego.

Jeżeli wniosek o wpis składa zarząd, podpisują go wszyscy członkowie Zarządu.

Wniosek o zmianę danych w ewidencji stowarzyszeń zwykłych

W przypadku wystąpienia zdarzenia uzasadniającego zmianę danych w ewidencji stowarzyszeń zwykłych (np. zmiana regulaminu, zmiana w składzie władz, zmiana siedziby), stowarzyszenie składa, w terminie 7 dni od dnia wystąpienia zdarzenia, wniosek o zamieszczenie w ewidencji zmienionych danych, załączając dokumenty stanowiące podstawę zmiany (np. protokół z walnego zebrania członków z listą obecności, uchwały walnego zebrania członków).

Opłaty

Złożenie wniosku o wpis do ewidencji i wniosku o zmianę danych w ewidencji stowarzyszeń zwykłych nie podlega opłacie.

Wydanie zaświadczenia z ewidencji stowarzyszeń zwykłych na wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.

Obowiązek wniesienia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia (dowód opłaty stanowi załącznik do wniosku).

Termin rozpoczęcia działalności

Organ nadzorujący dokonuje wpisu do ewidencji stowarzyszeń zwykłych w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku o wpis.

Jeżeli wniosek o wpis zawiera braki, organ nadzorujący wzywa do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieuzupełnienie wniosku o wpis w terminie 14 dni powoduje jego bezskuteczność.

O dokonaniu wpisaniu do ewidencji albo bezskuteczności wniosku o wpis organ nadzorujący informuje niezwłocznie przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo zarząd.

Tryb odwoławczy

W przypadku gdy Prezydent Miasta Zamość nie dokona wpisu do ewidencji w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku o wpis lub uzupełnienia jego braków i nie został złożony wniosek do sądu rejestrowego o zakazanie założenia stowarzyszenia zwykłego, przedstawicielowi reprezentującemu stowarzyszenie zwykłe albo zarządowi przysługuje prawo wniesienia skargi na bezczynność do sądu administracyjnego.

Odpowiedź na skargę wraz z aktami sprawy jest przekazywana do sądu administracyjnego w terminie 14 od dnia wniesienia skargi. Sąd rozpoznaje skargę w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt sprawy wraz z odpowiedzią na skargę.

Zakres nadzoru

Organ nadzoru  sprawuje nadzór nad działalnością stowarzyszeń wyłącznie w zakresie zgodności ich działania z przepisami prawa i postanowieniami statutu. Podstawa prawna : art. 25  ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).

Wymagane dokumenty do złożenia wniosku o rejestrację w sądzie rejestrowym

  1. Wniosek o wpis do rejestru, 2. Lista założycieli, zawierająca imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, 3. Statut stowarzyszenia, 4. Protokół z wyboru komitetu założycielskiego, 5. Informacja o adresie tymczasowej siedziby stowarzyszenia.

 Opłaty

Postępowanie w sprawach o wpis i zmianę wpisu stowarzyszenia oraz terenowej jednostki organizacyjnej do rejestru stowarzyszeń ,innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych.

Zakres nadzoru

Organ nadzoru  sprawuje nadzór nad działalnością stowarzyszeń wyłącznie w zakresie zgodności ich działania z przepisami prawa i postanowieniami statutu. Podstawa prawna : art. 25  ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 2261).

Organ nadzorujący ma prawo: 1. Żądać dostarczenia przez zarząd stowarzyszenia, w wyznaczonym terminie, odpisów uchwał walnego zgromadzenia członków, 2. Żądać od władz stowarzyszenia niezbędnych wyjaśnień. W razie niezastosowania się stowarzyszenia do w/ w wymagań lub w przypadku stwierdzenia, że działalność stowarzyszenia jest niezgodna z prawem lub narusza postanowienia statutu organ nadzorujący może wystąpić o ich usunięcie w określonym terminie, udzielić ostrzeżenia władzom stowarzyszenia. Sąd na wniosek organu nadzorującego może: 1. udzielić upomnienia władzom stowarzyszenia, 2. Uchylić niezgodną z prawem lub statutem uchwałę stowarzyszenia, 3. Rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszenie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

Tryb odwoławczy

Nie przysługuje.

 

Stanowisko ds. zgromadzeń publicznych Rynek Wielki 13, pokój nr 206 /I piętro/ tel. 84 677 24 29,  email: obywatelski@zamosc.pl

 Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1389)

Organizator zgromadzenia zawiadamia organ gminy o zamiarze zorganizowania zgromadzenia pisemnie, za pomocą faksu, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 344). W przypadku wniesienia zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej zamiast pisemnej zgody na przyjęcie obowiązków przewodniczącego zgromadzenia można dołączyć elektroniczną kopię tego dokumentu.

  1. Pisemne zawiadomienie Organizator może złożyć:

doręczając je na adres:

  • Wydział  Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego ul. Rynek Wielki 13,pokój nr 206 (I piętro) Oficyna Ratusza 22-400 Zamość
  • wysyłając je za pomocą faksu na numer: 84 530 03 38
  1. Zawiadomienie o zgromadzeniu Organizator może złożyć ustnie do protokołu stawiając się w siedzibie Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego ul. Rynek Wielki 13, pokój nr 206 (I piętro) , Oficyna Ratusza 22-400 Zamość
  2. Za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 344) Organizator może złożyć zawiadomienie o zgromadzeniu wysyłając je na adres: obywatelski@zamosc.pl.

W przypadku gdy organizator zgromadzenia uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności zmiany w jego organizacji zawiadamia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zamościu na adres poczty elektronicznej: obywatelski@zamosc.pl lub telefonicznie pod nr 84 677 24 29 (tryb uproszczony).

Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym spełniające wymogi określone w przepisach ustawy w zależności od charakteru zgromadzenia:

  • zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym – tryb zwykły,
  • zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym – tryb uproszczony

do pobrania w załącznikach

 

Wieloosobowe stanowisko ds. zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i obrony cywilnej, Rynek Wielki 13, pokój nr 206, 207 /I piętro/

1.Sprawy obronne, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, tel. 84 677 23 35.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz.  248 z późn. zm.), ustawa z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium ..... (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 807).

Realizuje zadania w zakresie

  1. Gospodarowania sprzętem obrony cywilnej na terenie miasta.
  2. Opracowywania dokumentów planistycznych w zakresie planu OC miasta, planu operacyjnego funkcjonowania miasta w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
  3. Współdziałanie w opracowywaniu planów z zakresu zarządzania kryzysowego.
  4. Prowadzenia spraw z zakresu HNS.
  5. Opiniowania do uzgodnienia zakładowych planów OC.
  6. Opracowywania dokumentacji i organizowanie treningów i ćwiczeń OC.
  7. Nadzorowania nad eksploatacją i konserwacją urządzeń łączności i alarmowania.
  8. Prowadzenia ewidencji stanów osobowych Powiatowego Ośrodka Analizy Danych i Alarmowania oraz kierowanie procesem ich szkolenia.
  9. Prowadzenia zestawień sił OC miasta.
  10. Udzielania pomocy i instruktażu pracownikom ds. obronnych i OC w zakładach pracy.
  11. Przeprowadzanie kontroli z zakresu opracowanej dokumentacji i realizacji zadań obrony cywilnej i spraw obronnych w zakładach pracy.
  12. Składania wniosków w sprawach świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz OC.
  13. Organizowania materiałowo technicznego zabezpieczenia ćwiczeń i szkoleń formacji OC oraz ludności z zakresu powszechnej samoobrony.
  14. Przeprowadzania kontroli opracowanych dokumentacji i realizacji zadań OC w zakładach pracy.
  15. Prowadzenia spraw związanych z organizacją szkolenia dla formacji OC i ludności z powszechnej samoobrony.
  16. Prowadzenie ewidencji i dokumentacji istniejących i planowanych budowli ochronnych na terenie miasta, nadzór nad ich użytkowaniem i konserwacją.
  17. Przeprowadzania instruktażu dla pracowników realizujących zadania OC w zakładach pracy.
  18. Prowadzenie spraw Akcji Kurierskiej i Stałego Dyżuru Prezydenta.

2. Sprawy bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, Rynek Wielki 13, pokój nr 207 /I piętro/ tel. 84 530 04 29, 84 677 24 29

Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 122  z późn. zm.), ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1897), ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r.  o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 275), ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 145 z późn. zm.), ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 127), ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1763 ).

Realizuje zadania w zakresie

  1. Obsługi Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
  2. Obsługi Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
  3. Współpracy z Komendą Miejską Policji, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej i Strażą Miejską Miasta Zamość.

3. Sprawy ochrony informacji niejawnych i sprawy wojskowe, Rynek Wielki 13, pokój nr 205 /I piętro/ tel. 84 677 24 29

Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 z późn. zm.), ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych  (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 632).

Realizuje zadania w zakresie

  1. Organizacji i kontroli ochrony informacji niejawnych w Urzędzie.
  2. Prowadzenie szkoleń z zakresu ochrony informacji niejawnych.
  3. Prowadzenia spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem rejestracji wojskowej.
  4. Prowadzenia spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej.

Wieloosobowe stanowisko ds. społecznych

1. Sprawy społeczne w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz współpracy z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie, Rynek Wielki 13, /I piętro, pokój 201/, tel. 84 677 24 93

Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2151 z późn. zm.), ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1939 z późn. zm.), ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 424), ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1608 z późn. zm.).

Realizuje zadania w zakresie

  1. Zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
  2. Współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
  3. Bieżąca współpraca z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  4. Przygotowywanie projektów Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
  5. Przygotowywanie analiz z zakresu problemów uzależnień na terenie miasta.
  6. Ogłaszanie i prowadzenie konkursów ofert na wykonanie poszczególnych zadań w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii oraz odpowiedzialność za właściwe wykorzystanie i rozliczenie w/w dotacji.
  7. Bieżące monitorowanie i kontrola realizacji zadań, w tym planowanie i prowadzenie kontroli realizacji zawartych umów.
  8. Wdrażanie na terenie miasta ogólnopolskich i regionalnych inicjatyw i kampanii edukacyjnych w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.
  9. Opracowanie informacji, analiz, projektów zarządzeń.
  10. Współpraca z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w zakresie wykonywania przez Centrum nałożonych zadań.

2. Sprawy społeczne w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, obsługa Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Rynek Wielki 13 /I piętro, pokój 201/, tel.84 677 24 92

Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2151 z późn. zm.),ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 424.).

 Realizuje zadania w zakresie

  1. Prowadzenie spraw związanych z obsługą administracyjną Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  2. Udział w pracach grup diagnostyczno-pomocowych.

Przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość funkcjonuje Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Do zadań Komisji należy inicjowanie działań lokalnych w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w oparciu o Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii oraz kontrola legalności obrotu napojami alkoholowymi. Szczególnym zadaniem Komisji jest podejmowanie czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego. Komisja przyjmuje pisemne zawiadomienia o osobach uzależnionych, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny.

Siedziba Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Rynek Wielki 13, Oficyna/Ratusz I piętro pokój 201, 22-400 Zamość, tel. (84) 677 24 92, kontakt: Andrzej Latawiec

Dokument do pobrania na dole strony: wniosek do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zamościu

3. Sprawy społeczne w zakresie wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, Rynek Wielki 13 /I piętro, pokój 201/, tel.84 677 24 96

Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2151 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 572), ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 236 z późn. zm.), uchwała nr XLII/535/2018 Rady Miasta Zamość z dnia 25 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Miasta Zamość oraz ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Zamość (Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego z 6 lipca 2018 r. poz. 3217).

Realizuje zadania w zakresie

  1. Prowadzenie ewidencji podmiotów posiadających zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, w tym przekazywanie danych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  1. Prowadzenie spraw związanych z wydawaniem, cofaniem i wygaszaniem zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, w tym spraw związanych z opłatami za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
  2. Dokonywanie oględzin punktów sprzedaży ubiegających się o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych w celu określenia zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałą Rady Miasta.
  3. Kontrola przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.
  4. Współpraca z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  5. Opracowywanie sprawozdań, planów oraz projektów uchwał związanych ze sprzedażą napojów alkoholowych.

Wymagane dokumenty do uzyskania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych:

Wniosek o udzielenie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży.

            Do wniosku należy dołączyć:

1) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych,

2) zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,

3) decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r. poz. 2021).

            Termin załatwienia sprawy: do 30 dni.

Wypełniony formularz wniosku wraz z wymaganymi załącznikami składa się w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Zamość, ul. Rynek Wielki 13 lub za pośrednictwem poczty.

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych odbiera się osobiście po uprzednim uiszczeniu naliczonej opłaty.

Opłaty:

Czynność złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie podlega opłacie skarbowej.

Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa w tej sprawie. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom i rodzeństwu. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej – opłatę wnosi się w kasie Urzędu Miasta.

Opłatę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wnosi się przed wydaniem zezwolenia w wysokości wskazanej w art. 111 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa, 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) oraz 2100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu). W roku nabycia zezwolenia lub utraty jego ważności, opłaty dokonuje się w wysokości proporcjonalnej do okresu ważności zezwolenia. W kolejnych latach opłatę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wylicza się na podstawie złożonego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w roku poprzednim. Przedsiębiorcy co roku są obowiązani do złożenia do dnia 31 stycznia pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży. Opłatę wyliczoną w oparciu o oświadczenie wnosi się w trzech równych ratach: do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku.

Tryb odwoławczy

Odwołanie w przypadku odmowy udzielenia zezwolenia, wygaszenia zezwolenia lub cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Zamość.

Dokumenty do pobrania na dole strony

Wniosek o udzielenie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży

Wniosek o udzielenie jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży,

Oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych

4. Sprawy społeczne w zakresie Karty Dużej Rodziny, Rynek Wielki 13 /I piętro, pokój 201/, tel.84 677 24 96

Podstawa prawna: ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2424 z późn. zm.)

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci na utrzymaniu. Karta uprawnia do wielu zniżek oferowanych zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne.

Lista miejsc jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie z przynajmniej trójką dzieci:

  • w wieku do ukończenia 18 roku życia,
  • w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

            Ważne jest, aby w chwili składania wniosku rodzina spełniała ww. warunki. Jeśli w chwili składania wniosku rodzina nie ma na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny będzie przysługiwała wyłącznie rodzicom/małżonkom rodziców. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

            Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny w formie tradycyjnej (plastikowej) i  elektronicznej (wyświetlanej w aplikacji mObywatel na urządzeniach mobilnych – smartfonie, tablecie), bądź wyłącznie w formie elektronicznej.

Dochód rodziny nie jest kryterium do otrzymania karty.

            Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek w imieniu rodziny może złożyć każdy pełnoletni jej członek.

 Wydawanie karty dużej rodziny

Składając wniosek o przyznanie Karty, przedstawia się w szczególności:

  • w przypadku rodzica - oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
  • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej - oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Opłaty

Karta jest przyznawana bezpłatnie. Jeżeli mieszkaniec posiada już jedną formę karty (np. elektroniczną), a składa wniosek o dodatkową formę (tradycyjną - plastikową) - musi ponieść opłatę w kwocie 10 zł. Wydanie duplikatu Karty w przypadku jej zgubienia, kradzieży lub zniszczenia podlega opłacie w wysokości 15 zł. Opłaty należy dokonać na konto bankowe Miasta Zamość PKO BP S.A. O/Zamość 50102053560000110200077909 (z dopiskiem: opłata za duplikat KDR lub opłata za dodatkową formę KDR).

Druki do pobrania na dole strony

  1. Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny
  2. Oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w szkole lub szkole wyższej
  3. Oświadczenie o pozostawieniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub dotychczasowym rodzinnym domu dziecka
  4. Oświadczenie dotyczące władzy rodzicielskiej
  5. Informacja o osobach, które będą mogły wyświetlać kartę elektroniczną na swoich urządzeniach mobilnych – ZKDR-04

5. Sprawy społeczne- ochrona i promocja zdrowia, opieka na dziećmi w wieku do lat 3, Program „Karta Zamościanina”

Podstawa prawna: ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686), ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1608 z późn. zm.), ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 z dnia 4 lutego 2011 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1383), rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10  lipca  2014  r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych  jakie musi spełniać  lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 72), rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programu szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym oraz dziennego opiekuna (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1205), uchwała Nr VIII/80/11 Rady Miejskiej w Zamościu z dnia 30 maja 2011 r., w sprawie ustalenia wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Realizuje zadania w zakresie

  1. Opracowanie i koordynacja realizacji programów promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
  2. Ogłaszanie i przeprowadzanie konkursów na wykonywanie poszczególnych zadań
    z zakresu ochrony i promocji zdrowia.
  3. Współpraca z aptekami w zakresie godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie miasta.
  4. Prowadzenia spraw związanych z przygotowywaniem projektów uchwał w sprawie: statutu, opłaty za pobyt oraz wyżywienie dziecka, częściowego lub całkowitego zwolnienia od ponoszenia opłat z tytułu korzystania ze żłobka lub klubu dziecięcego dla których organem prowadzącym jest Miasto Zamość.
  5. Prowadzenia rejestru żłobków i klubów dziecięcych mających siedzibę na terenie miasta Zamość.
  6. Wydawania zaświadczeń o wpisie podmiotu do rejestru oraz decyzji administracyjnych w przypadku wykreślenia lub odmowy wpisu do rejestru.
  7. Sprawowania nadzoru nad żłobkiem, klubem dziecięcym oraz dziennym opiekunem na podstawie planu nadzoru przyjmowanego przez radę miasta.
  8. Prowadzenia spraw związanych ze świadczeniem usług opieki nad dzieckiem w formie dziennego opiekuna.
  9. Koordynacja realizacji Programu „Karta Zamościanina”.

 Zasady wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzących działalność na terenie miasta Zamościa

Na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 , żłobek lub klub dziecięcy mogą utworzyć i prowadzić:

  • jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne
  • osoby fizyczne
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

            Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Wszystkie wnioski i formularze dotyczące żłobków i klubów dziecięcych – o wpis, zmianę wpisu lub wykreślenie z rejestru składane są wyłącznie drogą elektroniczną - za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia https://empatia.mpips.gov.pl - złożenie wymaga posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Informacje jak założyć profil zaufany można znaleźć pod adresem: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany).

 Zakładając żłobek lub klub dziecięcy należy

1) Prowadzić działalność wpisaną do właściwego rejestru publicznego (np.: KRS, CEiDG, kod PKD- 88.91.Z- opieka dzienna nad dziećmi).

 2) Znaleźć lokal spełniający wymogi sanitarno-lokalowe oraz przeciwpożarowe/dostosować istniejący lokal do obowiązujących wymogów lub wybudować budynek dostosowany do tych wymogów oraz uzyskać potwierdzenie spełniania tych wymogów – posiadać pozytywną decyzję Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu potwierdzającą spełnienie wymagań przeciwpożarowych oraz pozytywną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zamościu potwierdzającą warunki lokalowo-sanitarne (w przypadku klubów dziecięcych decyzję wydaje Prezydent Miasta). Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.

3) Znaleźć kadrę spełniającą wymogi wynikające z przepisów ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programu szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna.

4) Zorganizować wyżywienie dla dzieci.

5) Uzyskać wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta Miasta Zamość- wniosek o wpis składa się na portalu https://empatia.mpips.gov.pl (złożenie wymaga posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego). Wniosek zawiera:

a) w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej-numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu;

b) numer NIP lub REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano;

c) decyzję potwierdzającą spełnienie wymagań przeciwpożarowych;

d) decyzję w przypadku żłobków lub opinię w przypadku klubów dziecięcych potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarno-lokalowych;

e) w przypadku osoby fizycznej zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;

f) oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy;

g) w przypadku osoby fizycznej – numer PESEL;

h) informację o godzinach pracy żłobka lub klubu dziecięcego;

i) adres poczty elektronicznej i numer telefonu żłobka lub klubu dziecięcego;

j) informację, czy żłobek lub klub dziecięcy jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki;

k) wysokość opłat w żłobku lub klubie dziecięcym.

6) Opracować statut i regulamin organizacyjny żłobka lub klubu dziecięcego.

Opłaty

Opłata za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych wynosi 200,00 zł (sł: dwieście złotych ). Opłaty należy dokonać na konto bankowe Miasta Zamość  PKO BP S.A. O/Zamość 56 1020 5356 0000 1602 0007 6877 lub w Kasie Urzędu Miasta (z dopiskiem opłata za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych). Zmiany w rejestrze oraz wykreślenie z rejestru są zwolnione z opłat.

Termin załatwienia

Organ ewidencyjny dokonuje wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych w ciągu 7 dni od daty prawidłowo złożonego wniosku. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku powyższy termin liczony jest od dnia doręczenia organowi rejestrującemu uzupełnionego wniosku.

Uwaga

Podmiot prowadzący żłobek lub klub dziecięcy zamierzający złożyć wniosek o wykreślenie z rejestru powinien powiadomić o tym zamiarze organ prowadzący rejestr oraz rodziców dzieci objętych opieką co najmniej 1 miesiąc przed terminem złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru.

Odmowa wpisu do rejestru oraz wykreślenie z rejestru następują w drodze decyzji administracyjnej.  Od decyzji o odmowie wpisu do ewidencji oraz o wykreśleniu z ewidencji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu, w terminie 14 dni od jej doręczenia.

Rejestr jest jawny i podlega publikacji http://empatia.mpips.gov.pl/, empatia.mpips.gov.pl/web/piu/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/rejestr-zlobkow-i-klubow , Wykaz dziennych opiekunów - Emp@tia

Postępowanie w sprawie wydawania opinii dotyczącej wymagań lokalowych
i sanitarnych w klubie dziecięcym

Wymagane dokumenty:

Wypełniony wniosek (do pobrania na dole strony).

Załączniki do wniosku:

1) Kserokopia ( oryginał do wglądu ) decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego lub dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy, wobec którego organ nadzoru budowlanego w terminie nie wniósł sprzeciwu;

2) Decyzja potwierdzającą spełnienie wymagań przeciwpożarowych, o której mowa w art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3;

3) Opis lokalu wraz z rysunkami rzutów pomieszczeń placówki z uwzględnieniem liczby, wielkości (m2) i przeznaczenia pomieszczeń;

4) Kserokopia ( oryginał do wglądu ) tytułu prawnego do lokalu;

5)Kserokopia ( oryginał do wglądu ) badania bakteriologicznego wody z laboratorium posiadającego udokumentowany system jakości prowadzonych badań wody zatwierdzony przez Państwową Inspekcję Sanitarną;

6) Kserokopia ( oryginał do wglądu) protokołu natężenia oświetlenia światłem sztucznym oraz wydajności i hałasu wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji (jeżeli taka występuje);

7) Kserokopia ( oryginał do wglądu ) protokołu potwierdzającego prawidłowość działania instalacji grawitacyjnej;

8) Kserokopia  ( oryginał do wglądu )decyzji o zatwierdzeniu zakładu zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia;

9) Kserokopia  ( oryginał do wglądu) umowy na wywóz śmieci.

10) Informacja o założeniach funkcjonalno-organizacyjnych, w tym:

- sposób realizacji zadań z zakresu opieki, wychowania i edukacji dzieci,

- godziny pracy klubu,

- maksymalna liczba miejsc w klubie,

- informacja, czy klub jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki,

- liczba zatrudnionych pracowników,

- organizacja żywienia zbiorowego w klubie (we własnym zakresie, catering),

- dostęp do placu zabaw, niedostępnego dla osób postronnych,

- zapewnienie leżakowania niemowląt na świeżym powietrzu, w szczególności na werandzie lub tarasie.  

Opłaty

Czynność złożenia wniosku o wydanie opinii nie podlega opłacie skarbowej.

Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa w tej sprawie. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom i rodzeństwu. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej – opłatę wnosi się w kasie Urzędu Miasta.

 Termin załatwienia

  1. Organ wydaje opinię w ciągu 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku wraz z załącznikami.
  2. W sprawach szczególnie skomplikowanych nie dłużej niż 60 dni.
  3. W przypadku konieczności uzupełnienia wniosku powyższy termin liczony jest od dnia złożenia poprawnie uzupełnionego wniosku.

Tryb odwoławczy

Brak

 Informacje dodatkowe

Po złożeniu kompletnego wniosku o wydanie pozytywnej opinii o spełnieniu warunków sanitarno-lokalowych w klubie dziecięcym wraz ze stosownymi załącznikami upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta Zamość po wcześniejszym ustaleniu terminu z wnioskodawcą, dokonują oględzin lokalu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.

Program karta zamościanina

Informacje o programie dostępne są pod linkiem http://www.zamosc.pl/news/7302/karta-zamoscianina.html

 

Wieloosobowe stanowisko do spraw wydawania dokumentów stwierdzających tożsamość

Rynek Wielki 13, pokój nr 103 /parter/; tel. (84) 677 24 25

 Godziny przyjęć interesantów:

poniedziałek     7.30-14.00

wtorek               8.00-16.30 

środa                7.30-14.00

czwartek           9.00-15.30

piątek               7.30-14.00

Podstawa prawna: ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 671 z późn. zm.); rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. poz. 2798)

Realizuje zadań w zakresie:

  1. Przyjmowania wniosków o wydanie dowodu osobistego.
  2. Wydawania dowodów osobistych.
  3. Unieważniania dowodów osobistych.
  4. Prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych.
  5. Udostępniania danych osobowych na wniosek o udostępnienie dokumentacji związanej z dowodami osobistymi.

Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.

Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.

Dowód osobisty wydaje się na wniosek, nieodpłatnie, obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może posiadać jeden ważny dowód osobisty.

Dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła 12-go roku życia, jest ważny przez okres 5 lat od daty jego wydania.

Dowód osobisty wydany osobie, która ukończyła 12-ty rok życia, jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania.

 Zasady wydawania dowodów osobistych

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w siedzibie organu dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego osobie małoletniej, do 12-go roku życia, można złożyć na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej poprzez platformę epuap.gov.pl, opatrzonym podpisem zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.

Wniosek składa osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, wniosek składa rodzic, opiekun prawny lub kurator.

Osoba obowiązana do posiadania dowodu osobistego może złożyć wniosek nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin.

Złożenie w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią małoletni, którzy nie ukończyli 5-go roku życia.

Podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego pobiera się odciski palców od osoby ubiegającej się o jego wydanie, z wyłączeniem osób:

- które nie ukończyły 12-go roku życia;

- od których chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców (okres ważności takiego dowodu osobistego wynosi wówczas 12 miesięcy od daty jego wydania);

- od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.

 W przypadku niemożności złożenia wniosku w siedzibie organu gminy, spowodowanej ciężką chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą, organ gminy, po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku (orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie), zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby. W przypadku, gdy złożenie wniosku w takim trybie okaże się nieuzasadnione, organ gminy odmawia przyjęcia wniosku w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę oraz poucza o konieczności złożenia wniosku na zasadach ogólnych.

Wymagane dokumenty:

  1. Dowód osobisty do okazania – w przypadku jego wymiany, dokument podróży w przypadku nabycia obywatelstwa polskiego, ważny paszport lub inny dokument ze zdjęciem – w przypadku utraty dowodu osobistego;
  2. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do obywatelstwa polskiego – zaświadczenie potwierdzające obywatelstwo polskie.
  3. Aktualna kolorowa fotografia o wymiarach 35x45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak, aby twarz zajmowała 70 – 80 % fotografii, przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, i odzwierciedlająca w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego.

UWAGA!

Fotografię wykonuje się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Termin załatwienia sprawy

30 dni

 Tryb odwoławczy

Nie przysługuje

 Sposób odbioru dowodu osobistego

Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek. Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby. Wyjątek stanowią małoletni, którzy nie ukończyli 12-go roku życia. 

Dowód osobisty wydawany osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera rodzic albo opiekun prawny.

Dowód osobisty wydawany osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic lub kurator.

W przypadku, gdy wniosek o wydanie dowodu został złożony w miejscu pobytu wnioskodawcy (z powodu ciężkiej choroby lub niepełnosprawności), odbioru dowodu może dokonać pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do odbioru dowodu osobistego. 

 Wymiana i unieważnienie dowodu osobistego

 Wydanie nowego dowodu osobistego następuje w przypadku:

  1. upływu terminu ważności dowodu osobistego ( wniosek składa się co najmniej 30 dni przed upływem terminu);
  2. zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego;
  3. zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu (wniosek należy złożyć niezwłocznie);
  4. utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego (wniosek należy złożyć niezwłocznie);
  5. przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

Sposób postępowania w sprawach utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego

Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dowolnej placówce konsularnej RP.

Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego dokonuje się na formularzu utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Organ gminy lub konsul wydaje osobie, która zgłasza utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego. Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż 2 miesiące. Zaświadczenie wydawane jest nieodpłatnie.

Unieważnienie utraconego lub uszkodzonego dowodu osobistego następuje z dniem zgłoszenia do organu gminy lub placówki konsularnej RP.

Wieloosobowe stanowisko pracy do spraw ewidencji ludności, Rynek Wielki 13, pokój nr 104 /parter/ tel. (084) 639 20 84 wew. 426, 427, 428

Realizuje zadania z zakresu:

  1. Wykonywania obowiązku meldunkowego obywateli polskich
  2. Wykonywania obowiązku meldunkowego cudzoziemców
  3. Udostępniania danych z rejestrów mieszkańców oraz rejestrów zamieszkania cudzoziemców
  4. Prowadzenia i udostępniania stałego rejestru wyborców Miasta Zamość
  5. Sporządzania i udostępniania spisu wyborców Miasta Zamość

1. Zameldowanie na pobyt stały/ pobyt czasowy obywateli polskich  

Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 736 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. 2111), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 grudnia 2017r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2070), rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie trybu rejestracji danych w rejestrze PESEL oraz w rejestrach mieszkańców (Dz.U. z 2018 r. poz. 2484)

Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony formularz Zgłoszenie pobytu stałego/Zgłoszenie pobytu czasowego (odrębny dla każdej osoby, również dla dziecka).
  2. Na formularzu zgłoszenia pobytu stałego/ zgłoszenia pobytu czasowego właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu dokonuje potwierdzenia pobytu w lokalu.
  3. Oryginał dokumentu potwierdzającego aktualny tytuł prawny do lokalu (dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu) – do wglądu.
  4. Dowód osobisty lub paszport - do wglądu.

Opłaty

Nie podlega opłacie

Termin załatwienia sprawy

Niezwłocznie

 Informacje dodatkowe

  1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
  2. Obowiązku meldunkowego można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  3. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę
  4. Organ dokonujący zameldowania na pobyt stały wydaje z urzędu osobie zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały natomiast zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy organ dokonujący zameldowania wydaje osobie meldującej się na jej wniosek.

2. Zgłoszenie wyjazdu poza granice rzeczpospolitej polskiej/ powrotu z wyjazdu poza granice rzeczpospolitej polskiej

 Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony formularz Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej/Zgłoszenie powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej(odrębny dla każdej osoby meldującej się, również dla dziecka)
  2. dowód osobisty lub paszport – do wglądu

 Opłaty

Nie podlega opłacie

  Termin załatwienia sprawy

Niezwłocznie

 Informacje dodatkowe

  1. Obowiązku meldunkowego można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu. Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  2. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę.
  3. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej z zamiarem stałego pobytu skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.
  4.  Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w dniu opuszczenia miejsca pobytu stałego lub czasowego.
  5. Zgłoszenia wyjazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej/ zgłoszenia powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczpospolitej Polskiej można dokonać w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

3. Zameldowanie cudzoziemca na pobyt stały/ pobyt czasowy  

 Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony formularz Zgłoszenie pobytu stałego/Zgłoszenie pobytu czasowego (odrębny dla każdej osoby, również dla dziecka).
  2. Na formularzu zgłoszenia pobytu stałego/ zgłoszenia pobytu czasowego właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu dokonuje potwierdzenia pobytu w lokalu
  3. Oryginał dokumentu potwierdzającego aktualny tytuł prawny do lokalu (dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu) – do wglądu.
  4. Ważny dokument podróży, a w przypadku cudzoziemców zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w związku z uzyskaniem prawa stałego pobytu przez obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej obywatela państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu EFTA – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i obywatela Konfederacji Szwajcarskiej, również inny ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
  5. Wiza lub inny ważny dokument podróży potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo, karta pobytu lub decyzja Wojewody Lubelskiego zezwalająca na pobyt stały lub na czas oznaczony na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zaświadczenie o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej lub w przypadku braku zaświadczenia oświadczenie o zarejestrowaniu pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
  6. Cudzoziemiec dokonujący zameldowania na pobyt stały przedstawia kartę pobytu wydaną w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej, albo nadaniem statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, dokument „zgoda na pobyt tolerowany” albo zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany.

Opłaty

Nie podlega opłacie

 Termin załatwienia sprawy

Niezwłocznie

 Informacje dodatkowe

  1. Cudzoziemiec niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatelem Konfederacji Szwajcarskiej, ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego/ czasowego najpóźniej czwartego dnia, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
    W przypadku, gdy nie dopełni ciążącego na nim obowiązku meldunkowego, podlega karze grzywny.
  2. Obowiązku meldunkowego można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
  3. Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  4. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę.
  5. Cudzoziemcy zwolnieni są z obowiązku meldunkowego, jeżeli ich pobyt na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 14 dni.

4. Wymeldowanie z pobytu stałego/ czasowego

 Wymagane dokumenty

  1. Wypełniony formularz Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego/ Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu czasowego
  2. Dowód osobisty lub paszport – do wglądu

 Opłaty

Nie podlega opłacie

 Termin załatwienia sprawy

Niezwłocznie

 Informacje dodatkowe

  1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego/czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu jest obowiązany wymeldować się.
  2. Obowiązku meldunkowego można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu.
  3. Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  4. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę.
  5. Zgłoszenia wymeldowania z miejsca pobytu stałego/ czasowego można dokonać w formie dokumentu elektronicznego przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

5. Nadanie numeru pesel obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

Podstawa prawna: ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 167 z późn. zm.). Na podstawie art. 4 ww. ustawy, obywatel Ukrainy (małżonek posiadający obywatelstwo innego państwa) który przybył w okresie od 24 lutego 2022 r. do Polski w związku z działaniami wojennymi na terenie Ukrainy, może złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL .

 Co trzeba przygotować?

Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym dostępne będą w dowolnym urzędzie gminy. W załączniku wzór formularza zgłoszeniowego do pobrania.

Dokument, który potwierdzi dane, które podajesz we wniosku, i twoją tożsamość. Jeżeli nie posiadasz takiego dokumentu, możesz złożyć oświadczenie o jego braku pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Dane, które wpiszesz we wniosku:
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- kraj urodzenia i obywatelstwo,
- data wjazdu do Polski
- ukraiński numer ewidencyjny ‒ jeśli masz, aby uzyskać profil zaufany – dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.

Jeśli wypełniasz wniosek w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 r.ż.), podaj dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość) i – jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – odpowiednie zaświadczenie.

 Aby uzyskać profil zaufany, musisz mieć:
- działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, którego jesteś wyłącznym użytkownikiem,
- adres e-mail, z którego korzystasz.

 Co musisz zrobić?
Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem przynosisz osobiście do dowolnego urzędu gminy w kraju. Urzędnik pobierze twoje odciski palców.

Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie.

Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Od dzieci, które nie ukończyły 12 r.ż., nie pobiera się odcisków palców.

Na wniosku złóż własnoręczny podpis. Wydanie ww. dokumentu jest bezpłatne.

6. Postępowanie administracyjne w sprawie zameldowania na pobyt stały/czasowy

Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 736 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2111)

Obowiązek meldunkowy powstaje najpóźniej w 30 tym dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania w nim. Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca stałego pobytu w innej miejscowości lub w tej samej miejscowości ale pod innym adresem. Zameldowanie na pobyt stały służy jedynie celom ewidencyjnym i ma na celu jedynie potwierdzenie faktu pobytu w lokalu, nie ma żadnego związku z ustaleniem uprawnień do lokalu, czy też ewentualnymi roszczeniami majątkowymi.

Typowe przypadki, w których zameldowanie następuje w drodze decyzji administracyjnej:

  1. Osoba przebywa bez zameldowania gdyż właściciel „ nie zgadza się na zameldowanie”
    ( UWAGA zgoda właściciela nie jest wymogiem do zameldowania, gdyż zameldowanie na pobyt stały lub czasowy trwający 3 miesiące służy jedynie celom ewidencyjnym i ma na celu jedynie potwierdzenie faktu zamieszkiwania pod wskazanym adresem)
  2. Brak możliwości uzyskania potwierdzenia na formularzu meldunkowym faktu pobytu dokonanego przez właściciela (właściciel potwierdza jedynie fakt pobytu ale nie wyraża zgody na zameldowanie)
  3. Brak tytułu prawnego do nieruchomości, w którym ma nastąpić zameldowanie.
  4. Nieuregulowany stosunek prawny lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie (najczęściej dotyczy sytuacji gdy nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłym właścicielu).

 Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek do Prezydenta Miasta Zamość o zameldowanie na pobyt stały/ czasowy osoby zamieszkującej  pod wskazanym  adresem w trybie decyzji administracyjnej. W uzasadnieniu należy wskazać kim dla wnioskodawcy jest właściciel nieruchomości, datę zamieszkania w lokalu (również przybliżoną), adres właściciela (współwłaścicieli) oraz dane co najmniej dwóch świadków, który potwierdzą stan faktyczny.
  2. Wypełniony formularz zgłoszenia pobytu stałego lub czasowego,
  3. Wszelkie dowody potwierdzające zamieszkiwanie. Dowodem jest wszystko to, co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
  4. Dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

UWAGA: na każdą zameldowaną dorosłą osobę należy sporządzić odrębny wniosek

Do wglądu: dowód osobisty lub paszport

Wniosek  wraz z załącznikami należy złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Zamość (pod schodami ratusza).

 Opłaty

Opłata za decyzję administracyjną 10 zł

 Termin załatwienia sprawy

Zgodnie z art. 35 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego z możliwością przedłużenia na podstawie art. 36 w zależności od przebiegu sprawy (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572)

 Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Lubelskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w Biurze Obsługi Interesanta UM Zamość lub sekretariacie wydziału (biura prowadzącego sprawę). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Opłaty nie pobiera się.

Informacje dodatkowe

  1. W przypadku pobytu czasowego należy podać okres zameldowania.
  2. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
  3. W przypadku reprezentowania strony przez pełnomocnika do wniosku należy dołączyć dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa zgodnie z art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  4. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w sekretariacie wydziału (biura) prowadzącego sprawę.

7. Postępowanie administracyjne w sprawie wymeldowania z pobytu stałego/ czasowego lub anulowanie czynności materialno- technicznej zameldowania

Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 736 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j.Dz.U. z 2023 r. poz. 2111)

Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o wymeldowanie z pobytu stałego/ pobytu czasowego lub wniosek o anulowanie czynności materialno-technicznej zameldowania na pobyt stały/ pobyt czasowy (dotyczy osoby, która w dacie zameldowania nie zamieszkiwała pod wskazanym adresem)
  2. Załączniki:
  • kopia dokumentu potwierdzającego aktualny tytuł prawny do lokalu (dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu) – oryginał dokumentu do wglądu
  • dokumenty na poparcie wniosku (wyrok sądu orzekający eksmisję, protokół z egzekucji komorniczej, wyrok sądu orzekający rozwiązanie związku małżeńskiego, postanowienie o podziale wspólnego majątku lub inne)
  • dowód wniesienia opłaty skarbowej

Dowód osobisty lub paszport - do wglądu

 Opłaty

Opłata za decyzję administracyjną 10 zł

Termin załatwienia sprawy

Zgodnie z art. 35 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego z możliwością przedłużenia na podstawie art. 36 w zależności od przebiegu sprawy (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572 )

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Wojewody Lubelskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (odwołanie składa się w Biurze Obsługi Interesanta UM Zamość lub sekretariacie wydziału (biura prowadzącego sprawę). Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Opłaty nie pobiera się.

Informacje dodatkowe

  1. Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
  2. W przypadku reprezentowania strony przez pełnomocnika do wniosku należy dołączyć dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa zgodnie z art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  3. W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Kancelarii lub sekretariacie wydziału (biura) prowadzącego sprawę.

8. Nadanie numeru PESEL osobie obowiązanej na podstawie odrębnych przepisów do posiadania numeru PESEL

Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (t.j. Dz.U. 2024 r. poz. 736 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), ustawa z dnia 16 listopada 2006 o opłacie skarbowej (Dz. U. 2023 r. poz. 2111), rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 4 stycznia 2012r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (t.j. Dz. U. 2015 r. poz. 1984 z późn. zm.))

 Wymagane dokumenty:

  1. Wypełniony i podpisany „Wniosek o nadanie numeru PESEL”.
  1. Do wglądu: dowód osobisty lub paszport w przypadku obywatela polskiego; w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość lub obywatelstwo.
  2. Dokument potwierdzający dane wskazane w pkt 3-5 wniosku (o ile są dostępne).
  3. W przypadku składania wniosku o nadanie nr PESEL przez pełnomocnika: 

- pisemne pełnomocnictwo do złożenia wniosku,

 - dowód osobisty pełnomocnika lub ważny paszport.

 Opłaty

 Nie pobiera się opłat za nadanie nr PESEL. 17 zł. Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa – w przypadku gdy osoba wnioskująca o nadanie nr PESEL działa przez pełnomocnika.

 Uwagi:

  1. Wniosek składa się w formie pisemnej.
  2. Osoba podlegająca na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi posiadania numeru PESEL składa wniosek o nadanie numeru PESEL w organie gminy właściwym dla miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, a w przypadku braku meldunku – w organie gminy właściwym dla siedziby pracodawcy. W razie niemożności ustalenia właściwego organu gminy – wniosek składa się w organie gminy właściwym dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
  3. Wniosek o nadanie numeru PESEL musi zawierać wskazanie podstawy prawnej do konieczności uzyskania numeru PESEL oraz dokumentację potwierdzającą dane zawarte we wniosku.
  4. Jeżeli wniosek nie spełnia wymogów, wnioskodawca jest wzywany do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
  5. Wnioskodawca może działać przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym w formie, o której mowa w art. 33 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23) po okazaniu przez  pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub ważnego paszportu.

Termin odpowiedzi

Bez zbędnej zwłoki

  Tryb odwoławczy

Brak – czynność materialno - techniczna

9. Udostępnianie danych z rejestru mieszkańców oraz rejestru PESEL

Podstawa prawna: ustawa z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności (t. j. Dz.U. z 2024  r. poz. 736 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960r.Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572), ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2023 r.  poz. 2111), rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 14 lipca 2022 r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z rejestru mieszkańców i rejestru PESEL oraz trybu uzyskiwania zgody na udostępnienie danych (Dz.U z 2022 r. poz. 1493)

  Wymagane dokumenty

  1. „Wniosek o udostępnienie danych jednostkowych z rejestru mieszkańców, rejestru zamieszkania cudzoziemców oraz rejestru PESEL" lub "Wniosek o udostępnienie danych z rejestru mieszkańców oraz rejestru PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji danych" – w przypadku udostępniania danych za pomocą urządzeń teletransmisji danych.
  2. dowód osobisty lub paszport – do wglądu
  3. dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, gdy stronę reprezentuje pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu. Opłata w wysokości 17 zł jest uiszczana przez pełnomocnika działającego w imieniu wnioskodawcy za złożony dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii. Zwolnieniu od opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa jeżeli zostało ono udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
  4. dokumenty uprawniające do żądania udostępnienia danych (np. wezwanie sądu, przysługujące wierzytelności)
  5. dowód uiszczenia wymaganych opłat

 Opłaty

  1. Opłata za udostępnienie danych jednostkowych (przez dane jednostkowe rozumie się informacje dotyczące jednej osoby lub imion i nazwisk wszystkich osób zameldowanych pod jednym adresem ) – 31 zł
  2. W przypadku pełnomocnictwa opłata za jego złożenie wynosi 17 zł

Opłaty można dokonać w kasie U.M. Zamość lub na rachunek bankowy.

  • Opłata za udostępnienie danych jednostkowych (31 zł): PKO BP SA O/ Zamość 50 1020 5356 0000 1102 0007 7909
  • Opłata za złożenie pełnomocnictwa (17 zł): PKO BP SA O/ Zamość 56 1020 5356 0000 1602 0007 6877
  • Numer konta do obsługi międzynarodowej: BPKO PL PW 56 1020 5356 0000 1602 0007 6877.

 Termin załatwienia sprawy

1 miesiąc

Tryb odwoławczy

  • Odwołanie wnosi się do Wojewody Lubelskiego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję Odwołanie składa się w Biurze Obsługi Interesanta UM Zamość lub sekretariacie wydziału (biura) prowadzącego sprawę.
  • Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

 Informacje dodatkowe

  1. Dane z rejestru PESEL udostępnia minister właściwy do spraw wewnętrznych.
  2. Dane z rejestrów mieszkańców oraz rejestrów zamieszkania cudzoziemców udostępniają organy gmin prowadzące te rejestry.
  3. Dane z rejestru PESEL, rejestrów mieszkańców oraz rejestrów zamieszkiwania cudzoziemców, w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań udostępnia się następującym podmiotom:
  1. organom administracji publicznej, sądom i prokuraturze,
  2. Policji, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Celnej, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biuru Ochrony Rządu, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Szefowi Krajowego Centrum informacji Kryminalnych, organom wyborczym i strażom gminnym (miejskim);
  3. komornikom sądowym – w zakresie niezbędnym do prowadzenia postępowania egzekucyjnego;
  4. organom kontroli skarbowej i wywiadowi skarbowemu;
  5. państwowym i samorządowym jednostkom organizacyjnym oraz innym podmiotom – w zakresie niezbędnym do realizacji zadań publicznych określonych w odrębnych przepisach;
  6. Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, w zakresie danych osób poszukiwanych

Wymienionym podmiotom udostępnienie danych następuje nieodpłatnie.

  1. Dane, o których mowa powyżej mogą być udostępnione:
  1. osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą w tym interes prawny;
  2. jednostkom organizacyjnym, w celach badawczych, statystycznych, badania opinii publicznej, jeżeli po wykorzystaniu dane te zostaną poddane takiej modyfikacji, która nie pozwoli ustalić tożsamości osób, których dane dotyczą;
  3. innym osobom i jednostkom organizacyjnym, jeżeli wykażą interes faktyczny w otrzymaniu danych, pod warunkiem uzyskania zgody osób, których dane dotyczą.

Wymienionym podmiotom udostępnienie danych następuje odpłatnie.

  1. Osoby i jednostki organizacyjne, jeżeli wykażą interes prawny są zwolnione z opłat w przypadku udostępnienia z rejestru mieszkańców oraz rejestru PESEL danych niezbędnych do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

    Począwszy od roku 2020 zliczanie wniosków kierowanych przez podmioty publiczne nieposiadające decyzji teletransmisyjnej następować będzie w przedziale od 1 stycznia do 31 grudnia (rok kalendarzowy).

   Wskazać przy tym należy na dwie bardzo istotne cechy samego limitu udostępnień:   Po pierwsze, dotyczy on odrębnie każdego z rejestrów mieszkańców, co oznacza, że limit 300 udostępnień nie dotyczy wszystkich rejestrów mieszkańców łącznie, a contrario każdy rejestr mieszkańców to odrębny limit udostępnień.

 Po drugie, limit ma charakter odnawialny, w sytuacji gdy podmiot publiczny wykorzysta ustawowy limit udostępnień w danym roku kalendarzowym, celem uzyskania kolejnych danych może wystąpić do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o wyrażenie zgody na udostępnianie danych z rejestru PESEL za pomocą urządzeń teletransmisji, bądź oczekiwać na odnowienie się limitu udostępnień, co każdorazowo następować będzie z dniem 1 stycznia kolejnego roku.

10. Rejestr wyborców

Rejestr Wyborców dzieli się na część A i część B. Część A obejmuje obywateli Polskich, a część B obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, stale zamieszkałych na terenie gminy i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych w Rzeczpospolitej Polskiej.

Przypisanie obywatela polskiego do stałego obwodu głosowania

Wymagane dokumenty:

  1. Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania
  2. Dokument stwierdzający tożsamość - do wglądu
  3. Dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie pod deklarowanym adresem np. umowy, oświadczenia, rachunki itp.

Opłaty

Nie podlega opłacie

Termin załatwienia sprawy:

5 dni od dnia wniesienia wniosku

 Tryb odwoławczy

Od decyzji o odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Zamość w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.

Informacje dodatkowe:

  1. W Centralnym Rejestrze Wyborców można być ujętym tylko w jednym stałym obwodzie głosowania.
  2. W Centralnym Rejestrze Wyborców w części A wyborcy zameldowani na pobyt stały na obszarze danej gminy są z urzędu ujmowani w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały.
  3. W Centralnym Rejestrze Wyborców w części A wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały w tej gminie są ujmowani w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania, jeżeli złożą w tej sprawie wniosek do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania.

Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci:

1) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem;

2) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu wnioskodawcy w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, 1123, 1234 i 1703).

 Przypisanie wyborcy bez obywatelstwa polskiego do stałego obwodu głosowania

Wymagane dokumenty

1.Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania

  1. Dokument stwierdzający tożsamość - do wglądu
  2. Dokumenty potwierdzające zamieszkiwanie pod deklarowanym adresem np. umowy, oświadczenia, rachunki itp.

Opłaty

Nie podlega opłacie 

Termin załatwienia sprawy

5 dni od dnia wniesienia wniosku

Tryb odwoławczy

Od decyzji o odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Miasta Zamość w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.

Informacje dodatkowe:

  1. W Centralnym Rejestrze Wyborców w części B wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy są ujmowani w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania, jeżeli złożą w tej sprawie wniosek do urzędu gminy właściwego dla miejsca zamieszkania.
  2. Wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci:

1) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem;

2) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu wnioskodawcy w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

 Reklamacja na nieprawidłowości w Centralnym Rejestrze Wyborców/spisie wyborców:

  1. Wyborca może wnieść do właściwego miejscowo wójta reklamację na nieprawidłowości w Centralnym Rejestrze Wyborców, jeżeli nie został on ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców lub nie ujęto go w żadnym obwodzie głosowania albo został on nieprawidłowo ujęty w obwodzie głosowania.
  2. Reklamację wnosi się:

1) ustnie do protokołu,

2) na piśmie utrwalonym w postaci:

  1. a) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem,
  2. b) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

- do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały lub zamieszkania.

Termin załatwienia sprawy

 3 dni na nieprawidłowości w Centralnym Rejestrze Wyborców

 2 dni na nieprawidłowości w Spisie Wyborców

Opłaty

Nie podlega opłacie

Tryb odwoławczy

Na decyzję nieuwzględniającą reklamacji lub powodującą skreślenie z rejestru wyborców wnoszący reklamację, osoba skreślona z rejestru wyborców może wnieść, w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji, skargę za pośrednictwem Prezydenta Miasta Zamość do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę na decyzję nieuwzględniającą reklamacji lub powodującą skreślenie ze spisu wyborców wnosi się wnosi się w terminie 2 dni od doręczenia decyzji. Uprawnionym do wniesienia skargi jest wnoszący reklamację bądź osoba skreślona ze spisu wyborców.

Zmiana miejsca głosowania

Wyborca na okoliczność danych wyborów może zmienić miejsce głosowania w danych wyborach. Wniosek w sprawie zmiany miejsca głosowania składa w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.

 Wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci:

1) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów;

2) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu tej osoby w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Wymagane dokumenty

Wniosek o zmianę miejsca głosowania

Opłaty

Nie podlega opłacie

Termin załatwienia

Niezwłocznie

Tryb odwoławczy

Nie dotyczy

Kodeks wyborczy nie przewiduje zmiany miejsca głosowania w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójtów.

 Zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów

Wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów otrzymuje, na wniosek złożony do dowolnie wybranego urzędu gminy, zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów.

 Wniosek  składa się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.

Odbiór zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez wójta wybranej gminy następuje przez wyborcę lub upoważnioną przez niego osobę w urzędzie gminy, do którego złożono wniosek.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, jest skreślany ze spisu wyborców, w którym został on ujęty.

Kodeks wyborczy nie przewiduje wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójtów.

 Podstawa prawna: Kodeks Wyborczy (t.j. Dz. U. 2023 r. poz. 2408 z późn. zm.) 

Odpowiedzialny: Renata Niemiec-Bubiłek
E-mail: renataniemiec@zamosc.pl

 

Załączniki
jpg pobrano: 62 razy
doc pobrano: 348 razy
jpg pobrano: 66 razy
pdf 206 KB pobrano: 35 razy
pdf 225 KB pobrano: 26 razy
pdf 289 KB pobrano: 32 razy
docx 16,3 KB pobrano: 21 razy
docx 18 KB pobrano: 22 razy
doc 30,5 KB pobrano: 43 razy
pdf 149 KB pobrano: 31 razy
pdf 231 KB pobrano: 20 razy
pdf 415 KB pobrano: 44 razy
odt 7,26 KB pobrano: 14 razy
pdf 399 KB pobrano: 45 razy
jpg 0,76 MB pobrano: 165 razy
jpg 0,66 MB pobrano: 91 razy
Pracownicy
Bednarczuk Katarzyna
Stanowisko
starszy inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 201

tel. 84 677 24 93

e-mail: katarzynabednarczuk@zamosc.pl

Chojnowska Anna
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 103 Oficyna Ratusza

tel. 677 24 26

Koczułap Paweł
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 205

tel. 84 677 24 29

e-mail: pawelkoczulap@zamosc.pl

Kozak Adriana
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 104 Oficyna Ratusza

tel. 84 677 24 28

Latawiec Andrzej
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 203

tel. 84 677 24 92

e-mail: andrzejlatawiec@zamosc.pl

Mazurek Konrad
Stanowisko
podinspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 103 Oficyna Ratusza

tel. 84 677 24 25

Niemiec-Bubiłek Renata
Stanowisko
Dyrektor Wydziału
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 205,206

tel. 84 677 24 71

e-mail: renataniemiec@zamosc.pl

Nosal Zygmunt
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 201

tel. 84 677 24 96

e-mail: zygmuntnosal@zamosc.pl

Pędzierska Bożena
Stanowisko
straszy inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 103 Oficyna Ratusza

84 677 24 25

Pilczuk Katarzyna
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 204

tel. 84 677 23 34

e- mail: katarzynapilczuk@zamosc.pl

Prystupa Tomasz
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 205

tel. 84 677 23 35

e-mail: tomaszprystupa@zamosc.pl

 

Samulak Marta
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 202

tel. 84 677 24 61

e-mail: martasamulak@zamosc.pl

Stępczak Małgorzata
Stanowisko
inspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 104 Oficyna Ratusza

tel. 84 677 24 27

Wichlaj Karolina
Stanowisko
podinspektor
Godziny przyjęć i nr pokoju

pok. 205

tel. 84 677 24 29

e-mail: karolinawichlaj@zamosc.pl

dodano do BIP: 2022-04-06 11:12:07 |  rejestr zmian